مدرسه کسب و کار لوتوس

برندسازی و بازاریابی خود را به ما بسپارید

ایمیل مارکتینگ چیست؟ چه مزایا و معایبی دارد؟

ایمیل مارکتینگ چیست؟ چه مزایا و معایبی دارد؟

در مقاله های پیشین درباره اهمیت بازاریابی محتوا و نیاز مبرم تجارت های خرد و کلان در دنیای امروز به بازاریابی محتوا، مفصلا اشاره کردیم. این بار و در این مقاله ما به یکی از زیرشاخه های بازاریابی محتوا یعنی ایمیل مارکتینگ (Email Marketing)خواهیم پرداخت.

مهم ترین هدف های ایمیل مارکتینگ چیست؟

ایمل مارکتینگ را می توان به عنوان یکی از ابتدایی ترین و ساده ترین انواع بازاریابی محتوایی دانست. از سالها پیش که برای اولین بار اینترنت به جهانیان معرفی شد، ایمیل مارکتینگ برای کسب و کارهای مختلف از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار شد. به این دلیل که میزان بسیار زیادی از مردم در سراسر دنیا هر روز حداقل یک‌بار ایمیل خود را چک می‌کنند، استفاده از ایمیل برای بازاریابی روش بسیار خوبی برای ارتقای تجارت و کسب و کار می‌باشد.

بازاریابی از طریق ایمیل برای اهداف مختلفی استفاده می شود که می‌توان این اهداف را به سه زیرگروه تقسیم کرد:

  • ارسال ایمیل برای بهبود روابط کاری صاحبین کسب و کار با خریداران و مشتریان سابق یا فعلی
  • ارسال ایمیل برای ترغیب مشتریان فعلی و یا جذب مشتریان جدید برای انجام خریدهای فوری و اورژانسی
  • ایجاد تبلیغات کاری از طریق همکاری با کسب و کارهای دیگر

مزایای چشمگیر ایمیل مارکتینگ

به دلیل ارزان بودن و در بسیاری از موارد رایگان بودن ایمیل مارکتینگ ، این نوع از بازاریابی همواره برای صاحبین کسب و کار از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار بوده است.
همانطورکه گفته شد، ایمیل مارکتینگ می تواند مزایای بسیار زیادی برای صاحبین کسب و کار داشته باشد که در ادامه سعی می کنیم به اختصار، به پاره ای از این مزایا اشاره کنیم.

ایمیل مارکتینگ چیست؟

به کارگیری ساده و بی دردسر

ارسال ایمیل با هدف بازاریابی، نیازمند هیچ گونه تخصص و دانش خاصی نیست و تقریبا هر کسی، با هر پیش زمینه ای می تواند به سادگی هر چه تمام ایمیل هایی به منظور بازاریابی برای مخاطبان خود ارسال کند که این خود یک مزیت بسیار ارزشمند به حساب می آید.

آنالیز و هدفمند‌سازی در ایمیل مارکتینگ

با توجه به اینکه مخاطبان شما به صورت خودکار بعد از ثبت نام مقداری از اطلاعاتشان را وارد سیستم می کنند، شما قادر خواهید بود که اطلاعات مخاطبانتان را دیده و آنها را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید. ظمنا در این روش شما قادر خواهید بود تا ببینید که چه کسانی و در چه زمانی ایمیل های شما را مورد بازدید قرار داده اند. در صورتی که این مزیت در تبلیغات بیلبوردی و رادیویی و تلویزیونی وجود ندارد.

افزایش ارتباط با مشتریان

ایمیل مارکتینگ از آن دسته روش‌هایی است که موجب تداوم روابط کاری با مشتریان سابق، جذب مخاطبان نو و تشویق حتی مشتریان غیرفعال به ادامه روابط کاری و خرید و فروش می‌شود.

توانایی برای اشتراک‌گذاری آسان

تمامی مخاطبین قادر خواهند بود تا تنها با کلیک کردن روی یک گزینه محتوای شما را با دوستان و اطرافیانشان به اشتراک بگذارند.

ایمیل مارکتینگ چیست؟

توانایی بسیار آسان برای دسترسی

تفاوتی نمی کند که مخاطبان شما از کجای دنیا و با چه امکاناتی هستند. هر کسی تنها با دسترسی به کم سرعت ترین اینترنت و با هر دستگاه رسانه ای که در اختیار دارد از جمله کامپیوتر شخصی، موبایل، لپتاپ و … به آسانی می تواند در ایمیل مارکتینگ با شما شریک باشد.

پرداخت زمان و هزینه بسیار پایین

همان طور که در قسمت های قبل نیز توضیح داده شد، ارسال ایمیل در بسیاری از موارد هیچ هزینه ای برای شما در بر نخواهد داشت و سوای بر این در کوتاه ترین زمان ممکن قابلیت اجرایی دارد.

میزان بالای قابلیت برگرداندن سرمایه

با توجه به تمام مزایایی که برای فرآیند بازاریابی ایمیل مطرح شد، که از جمله مهم ترین آنها ارزان بودنش هست، شانس بسیار بالایی وجود دارد که بتوانید تمام مبلغ هزینه شده برای ایمیل مارکتینگ را با فروش خدماتتان به حساب خود برگردانید.

قابلیت طبقه بندی لیست ایمیل ها بر اساس موارد مورد علاقه مشتریان

برای اینکه بتوانید ایمیل هایی با محتوای مناسب برای کاربران و مشتریان خود ارسال کنید، می بایستی تمامی محتواهای این ایمیل ها را بر اساس علایق مشتریانتان تنظیم سازی و طبقه بندی کنید. برای این دسته بندی می توانید از اطلاعات کسب شده از مشتریان با توجه به اطلاعات ثبت نامی، نظرسنجی های آنلاین و … استفاده کنید.

قابل پیگیری بودن ایمیل ها

در صورت بروز هر گونه مشکل در فرآیند ارسال ایمیل ها و یا هرگونه سوء استفاده افراد سودجو و شیاد، شما قادر خواهید بود که با استفاده از پشتیبانی فضای اینترنتی محلی خود و یا حتی پشتیبانی های بین المللی ایمیل، مشکلات و مسائل خود را پیگیری کنید و در جهت حل این مشکلات اقدام کنید.

اساسی ترین مشکلات ایمیل مارکتینگ

بازاریابی ایمیلی هم مانند هر گونه بازاریابی علاوه بر مزایا معایبی نیر به همراه خود دارد و در این بخش قصد داریم که بعد از آشنایی با مزایای ایمیل مارکتینگ و دلایل محبوبیت این ابزار به معرفی نقطه ضعف های این سیستم نیز بپردازیم.

احتمال اسپم شدن در ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ چیست؟

این روزها بسیاری از کمپانی ها و کسب و کارهای مختلف، جهت معرفی و تبلیغ خدمات خود، به ایمیل مارکتینگ روی آورده اند. اما بیشتر این ایمیل ها نامربوط به علاقه مندی های مشترکین هستند و به همین دلیل شبکه هوشمند پست الکترونیک بسیاری از این ایمیل ها را در پوشه اسپم یا زباله قرار می دهد. در صورت رعایت نکردن اصول ایمیل مارکتینگ، این امکان وجود دارد که ایمیل شما نیز به پوشه اسپم منتقل شود.

ایمیل‌های به مقصد نرسیده

بسیاری از ایمیل ها به دلیل طراحی بسیار ضعیف و یا به علت اینکه در تیترها و یا عناوین مختلفشان از کلمه اسپم استفاده می کنند، توسط بسیاری از نرم افزارهای فیلتر کننده ایمیل، تحریم شده و هرگز وارد پست الکترونیکی مخاطبان نمی شوند. به این نوع شرایط به اصطلاح undelivered emails گفته می شود.

مسائل مربوط به موارد گرافیکی یا طراحی

در بسیاری از موبایل ها و تبلت ها نشانی های ایمیل به صورت برعکس و اشتباهی دیده می شود و یا برخی از حروف زبان های مختلف قابلیت خوانایی یا visibility ندارند. مواردی این چنینی موجب آزردگی خاطر بسیاری از کاربران و نتیجتا حذف حساب ایمیل توسط آنها می شود.

همانطور که از این مقاله نتیجه گیری می شود، معایب ایمیل مارکتینگ در مقایسه با مزایای آن بسیار ناچیز به نظر می رسند. بنابراین ایمیل مارکتینگ کماکان به عنوان یکی از بهترین روش های بازاریابی در کسب و کارها از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است.

 

 

 

 

 

مقالات مشابه :
بازاریابی محتوا چیست و چرا به آن نیاز داریم؟
هفت دلیل برای اهمیت بسیار زیاد بازاریابی محتوایی
وب مارکتینگ و چند نکته مهم در مورد آن

Avatar من lotus نویسنده این مطلب هستم

15 مهر ,1398
165 views
دسته بندی: بازاریابی

مطالب مشابه

نظرات کاربران