مدرسه کسب و کار لوتوس

برندسازی و بازاریابی خود را به ما بسپارید

تکثیر ماهی های زینتی و ایجاد 3500 فرصت شغلی جدید

تکثیر ماهی های زینتی و ایجاد 3500 فرصت شغلی جدید

به نقل از خبرگزاری تسنیم، استفاده از اکواریوم و نگهداری از ماهی های زینتی تجربه خوش آیندی برای بسیاری از افراد می باشد ولی برخی افراد در کنار نگهداری به پرورش و تکثیر ماهی های زینتی در مقیاس کوچک و به صورت خانگی هم می پردازند. علاقه مندان می توانند از این طریق به صورت کاملا قانونی در منزل مسکونی شهری یا روستایی خود درآمد زایی کنند. تکثیر ماهی های زینتی در رسته کسب و کار و مشاغل خانگی نیز محسوب می شود و با استفاده از آب و برق شهری توان پرورش را برای فعالان این حوزه فراهم کرده است.

مهدی شکوری مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین سازمان شیلات ایران به تازگی اظهار کرده است : در حال حاضر 1600 واحد تولید ماهی های زینتی در کشور وجود دارد که 30% این واحد ها در سطح خرد بوده و تولید سالیانه آنها کمتر از 50 هزار قطعه می باشد و جزو مشاغل خانگی به حساب می آیند. 300 واحد تولیدی دیگر نیز وجود دارند که جزو واحد های تولیدی بزرگ محسوب می شوند که توان تولید یک تا چند میلیون قطعه ماهی در سال را دارند و این واحد ها 20% دیگر تولید کننده ها به حساب می آیند و مابقی، تولید کننده های متوسط می باشند.

صادرات 2.5 میلیون دلاری در سال گذشته از تکثیر ماهی های زینتی

در بازار داخلی بین 160 تا 200 گونه ماهی زینتی آب شیرین و آب شور در حال تکثیر و پرورش است در صورتی که در بازار های جهانی این مقدار معادل 2700 گونه می باشد. ما در حال حاضر علاوه بر تامین نیاز بازار داخلی در مورد برخی گونه های این ماهی های زینتی، صادراتی هم به کشور های همسایه مانند عراق ، ترکیه ، افعانستان و … داریم که در سال گذشته سودی معادل 2.2 تا 2.5 میلیون دلار را به خود اختصاص داده است. این در حالی می باشد که بیشتر تولیدات مربوط به ماهیانی می باشد که قیمتی ما بین 2 تا 10 هزار تومان دارند در صورتی که می توان به تکثیر ماهی هایی پرداخت که بعضا بین چند صد هزار تومان تا چند میلیون تومان قیمت دارند.

شیوه جدید در صادرات ماهی های زینتی

مدیرکل دفتر آبزیان آب شیرین سازمان شیلات ایران گفت: عمده هزینه هایی که برای تجارت ماهی های زینتی بین کشور ها وجود دارد، حمل نقل آن ها می باشد که علاوه بر خود ماهی شامل آب همراه آن نیز هست، ولی می توان ماهی های کوچک با تراکم زیاد را وارد کرد و پس از پروار بندی آن ها با هدف صادرات، به بازار های هدف خارجی صادر کرد. در صورتی که بتوانیم ماهی های زینتی جنوب شرق آسیا مانند گلدفیش، تترا، میگو، مرجان و نرم تنان را وارد کشور کنیم و پس از وزن گیری به کشور های اروپایی صادر کنیم، منفعت اقتصادی بالایی برای کشورمان خواهد داشت.

وی افزود : در برنامه ششم توسعه هدف گذاری شده تا در سال آتی تولید ماهی های زینتی را به 280 میلیون قطعه در سال افزایش دهیم و در صورتی که بازار های صادراتی مناسبی را بدست آوریم برنامه ریزی شده تا 180 میلیون قطعه دیگر به تکثیر 250 میلیون قطعه فعلی اضافه شود.

ایجاد 3500 فرصت شغلی جدید از طریق تکثیر ماهی های زینتی

شکوری اظهار داشت : در حال حاضر 10 هزار نفر در کارگاه های تولیدی ماهی های زینتی در کشورمان مشغول به فعالیت هستند و به ازای تولید هر 50 هزار قطعه ماهی برای یک نفر شغل دائمی ایجاد می شود. در صورتی که بازار فروش برای تولید کنندگان فراهم شود به راحتی می توان به تولید 180 میلیون قطعه دیگر که به آن اشاره کردیم دست پیدا کنیم که این معادل ایجاد شغل برای 3500 نفر دیگر از هم وطنانمان به شمار می آید.

 

 

 

 

 

 

اخبار مشابه:
سایر اخبار

Avatar من lotus نویسنده این مطلب هستم

28 مهر ,1398
112 views
دسته بندی: اخبار

مطالب مشابه

نظرات کاربران