مدرسه کسب و کار لوتوس

برندسازی و بازاریابی خود را به ما بسپارید

شبکه های اجتماعی ، جولانگاه تجارت های کوچک (بخش اول)

شبکه های اجتماعی ، جولانگاه تجارت های کوچک

همه ی شرکت ها و کمپانی ها اعم از بزرگ و کوچک می دانند که شبکه های اجتماعی تا چه حد در شناساندن تجارتشان اهمیت دارند، اما این بدان معنا نیست که تلاش های کافی برای موفقیت در این شبکه ها انجام شده و یا زمان کافی برایش کنار گذاشته شده است. اما حتی اگر هنوز اقدامات لازم را روی شبکه های اجتماعی خود انجام نداده اید، نگران نباشید. چون هنوز هم زمان دارید و البته نتیجه ای که در پایان کار خواهید گرفت ارزش زحماتش را خواهد داشت. فواید و منافع بسیار زیادی در ترویج شبکه های اجتماعی وجود دارد که از جمله ی آن،  کمک به بهبود خدمات مشتریان، برقراری ارتباط با مشتریان و وجود چشم اندازهای نو و کمک کردن به متعهد کردن مخاطبانتان به برند شما و ایجاد ترافیک زیاد در وبسایتتان هستند.

شبکه های اجتماعی ، جولانگاه تجارت های کوچک

در حالت کلی داشتن یک استراتژی صحیح برای حضور در شبکات اجتماعی، می تواند باعث رشد تجارت شما از طریق بوجود آوردن روابط وفادارانه با مشتریانتان شود.

 1. از شبکه ی درستی استفاده کنید

از سال 2012 به بعد که فیس بوک وارد داستان شد، شبکه های مجازی به حد انفجار رسیده اند و هزاران شبکه ی دیگر نیز هستند که روزانه اشخاص مختلفی را به یکدیگر متصل می کنند.
پس با وجود این همه گزینه روس میز، یک تاجر و یا صاحب برند چگونه باید شبکه ی درست برای کار خودرا از بین سایر شبکه ها انتخاب کند؟ پاسخ اکثر کارشناسان امر به این سوال اینست که در 5 شبکه ی اجتماعی اصلی فعال باشید. اما از بین این 5 مورد یکی را انتخاب کرده و در آن فعالیت بیشتری داشته باشید. در اینجا چند نمونه از این موارد را می بینید:

 • فیس بوک: بزرگ ترین پلتفرم است و دارای حداقل 2 میلیون کاربر فعال در ماه است و برای تاجرانی که قصد شروع کار خود را دارند ایده آل است.
 • لینکدین: پلتفرمی مخصوص تاجران و بیزنسمن ها است که توسط تجارتهای B2B و B2C قابل استفاده است و پلتفرمی خوشنام است که بر اساس اعتماد متقابل کار می کند و بسیار در بین تاجران محبوب است.
 • توئیتر: پلتفرمی است که به دلیل سرعت بسیار بالا به شهرت رسیده است و برای تجارتهایی که مخاطلانشان زیر تعداد 50 نفر است ایده آل می باشد. در این پلتفرم معمولا اطلاعاتی به روز و در لحظه همانند اخبار فوری مثل اخبار بلایای طبیعی و … قرار داده می شود.
 • پینترست: سایتی برای اشتراک عکس که پلتفرمی ایده آل برای مشاغلی با جنبه های تصویری است.( مانند رستورانها، مشاغل مربوط به مد، هنر، سفر و عروسی). البته این سایت برای معرفی محصولات نیز بسیار مفید است، چراکه اکثر کسانی که به این سایت مراجعه می کنند برای خرید اقدام می کنند.
 • اسنپ چت: پلتفرمی با قابلیت منقضی شدن محتوا که به سرعت به محبوبیت رسیده و تجارت ها می توانند با اثرگذاری روی بینش و ذهن مخاطبانشان روابطی تجاری و وفادارانه با مشتریان و مخاطبان خود برقرار کنند.
 1. هدفی را مشخص کنید

شبکه های اجتماعی ، جولانگاه تجارت های کوچک

فعال بودن در شبکه های اجتماعی می تواند اثرات مثبت بسیاری روی تجارت شما داشته باشد و با حضور خود در این شبکه ها می توانید به بهره های بسیاری برسید. بهره هایی همچون خدمات مشتری، داشتن مشتریان فعال، افزایش و گسترش تعداد مخاطبان، افزایش ترافیک وب و به دست آوردن اطلاعات و دانش های تجاری بیشتر.
اما برای اینکه با استفاده از این شبکه ها به توفیق چشم گیری دست پیدا کنیم باید یک هدف را برای خود مشخص کنید زیرا که برای دست پیدا کردن به آن هدف ملزم هستید که از یک استراتژی خاص پیروی کنید.مثلا تکنیک های شما برای فروش کاملا متفاوت از تکنیکهای معرفی خدمات مشتری است. بنابراین بسیار مهم است که بدانید که به دنبال چه هدفی هستید.

 1. استراتژی خود را مشخص کنید

شبکه های اجتماعی ، جولانگاه تجارت های کوچک

داشتن هدف برای بهبود شرایط شبکه های اجتماعی بسیار مهم است اما این تازه شروع کار است. زمانی که بفهمید می خواهید به کجا برسید، تازه می بایستی برنامه و طرحی برای رسیدن به هدفتان طراحی کنید.
در ابتدا و در اولین قدم می بایستی نفراتی که در شبکه های اجتماعی شما کار می کنند را جمع کنید و مسئولیتهای هرکدام را تفکیک کرده و برایشان مشخص کنید تا هرکسی بداند که چه نقشی را برای پروژه ایفا خواهد کرد.

همینطور شما موظف هستید که یک روتین برای پستهای خود انتخاب کنید و بدانید و پیش بینی کنید که هر چندوقت یکبار قرار هست پستی را قرار دهید و یا محتوایی تولید کنید. همه ی این کارها را طبق یک تقویم مشخص قرار دهید و روزی را از قلم نیندازید. این تقویم می بایستی دارای مشخصات خاصی باشد. مانند:

 • مخاطب شما کیست
 • مخاطبان شما با چه موضوعاتی بیشتر ارتباط برقرار می کنند
 • محتواهای قابل استفاده ای که قبلا آماده کرده اید
 • چه نوع محتواهایی را باید تهیه کنید
 • چه زمانی و در چه پلتفرمی ترجیح می دهید که محتواهایتان منتشر شوند
 1. به وجود آوردن یک برنامه ی ثابت برای تولید محتوا با در نظر گرفتن مخاطبان

زمانی که بحث موفقیت در شبکه های اجتماعی پیش میاید، شناختن مخاطب اهمیت بسیار بالایی پیدا می کند. چون که منافع و نیازهای مخاطبان شما باعث می شود که با توجه به آن محتوای خود را مشخص کرده و بسازید.
برای مثال اگر شما در بازار فروش قهوه باشید، مخاطبان هدف شما علاقه مند به این خواهند بود که درباره ی نحوه ی آماده سازی قهوه و تکنیک های سرو کردن انواع قهوه بیشتر بدانند. پاره ای از موارد بسیار بااهمیت که باید درباره ی مخاطبان خود بدانید مواردی از قبیل: سن، محل زندگی، جنسیت، اهداف، علاقه مندی ها، رفتارها، چالش ها و نقاط ضعفشان هستند.
مهم نیست که مخاطب شما دقیقا چه کسی است، به هر حال محتوایی که تهیه می کنید باید همواره مرتبط باشد. به علاوه این که این محتواها باید همواره از جلوه های تصویری و ویدیویی استفاده کنند.

ادامه مقاله در بخش دوم

Avatar من lotus نویسنده این مطلب هستم

13 شهریور ,1398
13 views
دسته بندی: دسته‌بندی نشده

مطالب مشابه

نظرات کاربران