مدرسه کسب و کار لوتوس

برندسازی و بازاریابی خود را به ما بسپارید

آگاهی برند چیست؟ چه اهمیتی در برندسازی دارد؟

آگاهی برند را می توان به معنای ضریب و میزان آگاهی و شناخت مشتریان و مخاطبان شما از برند شما عنوان کرد. یا به عبارتی مشتری تا چه میزان یک محصول خاص را به برند شما مرتبط می داند. هر میزان که آگاهی از برند مخاطبان و مشتریان بالقوه از برند شما بالاتر و بیشتر باشد، شما شانس موفقیت بالاتری برای شناساندن محصولات و برند خود خواهید داشت. در صورت بالاتر بودن آگاهی برند، شما به عنوان یک برند خوش آوازه و محبوب شناخته خواهید شد و به اصطلاح در درون روند صنعت و یا بازار مرتبط با خود قرار خواهید گرفت.

مهمترین زمان بالا بردن آگاهی برند، در همان ابتدای تاسیس کسب و کارتان خواهد بود. چرا که شروع کردن یک کسب و کار بدون آگاهی داشتن سایرین، چیزی به جز اتلاف وقت برای شما به همراه نخواهد داشت.

خود مفهوم و معنای آگاهی برند در ابتدا ممکن است برای شما کمی گنگ به نظر برسد. اما حقیقت این است که با کمی مطالعه و تحقیق، قادر خواهید بود که با عمق مفهوم آگاهی برند آشنا شوید و حتی آن را وارد کسب و کار خود بکنید. اگر شما مایل باشید که میزان موفقیت اهداف بازاریابی و مارکتینگ خود را با آمار و ارقام واضح محاسبه کنید و به سمع و نظر مخاطبان و یا حتی مشتریان خود برسانید، شاید آگاهی برند بهترین گزینه شما نباشد. اما نباید تنها به دلیل غیر آماری بودن این حوزه از آن چشم پوشی کنید و آن را دست کم بگیرید.

شک نداشته باشید که در صورت فقدان کسب و کارتان از آگاهی برند بالا، در بلند مدت با مشکلات عدیده ای برخورد خواهید کرد. این پدیده به شما کمک خواهد کرد تا رابطه ای مثبت و تنگاتنگ با مخاطبانتان برقرار کنید و اصل اعتماد را بین آنها ایجاد و تولید کنید.

شناخت و یادآوری برند

می توانیم آگاهی از برند را به دو بخش “شناخت برند” و “یادآوری برند تقسیم کنیم“.

اما شناخت و یادآوری برند چه تعریفی دارند؟

شناخت برند به این معنی است که وقتی به مشتریان و مخاطبان محصولی از شرکت نشان داده شد، توان تمییز آن را از سایر برند ها داشته باشند و یا اگر پرسشی در مورد برند شما مطرح شد آگاهی قبلی برای پاسخ گویی به آن سوال را داشته باشند.

در کل شناخت برند بسیار ساده تر از یاد آوری برند است.

آگاهی از برند چیست؟

یادآوری برند نیز توانایی مصرف کننده در بازیابی اطلاعات برند شما از ذهن خود، در هنگام مواجه شدن با یک دسته محصول یا طبقه کالا می باشد. بدین صورت که اگر با نشانه ای مواجه شد یا دسته بندی محصولی را مشاهده کرد، برند شما را در ذهن خود تداعی کند.

به عنوان مثال ، زمانی که صحبت از کیفیت ساخت خودرو به میان می آید کمتر کسی را می توان یافت که برند آلمانی مرسدس بنز را به یاد نیاورده نباشد!

دسته بندی آگاهی از برند

برای دسته بندی اگاهی از برند می توانیم از دو دسته کلی استفاده کنیم:

  1. میزان یاد آوری برند: زمانی که دسته ای از کالا یا محصولات برای مشتریان در معرض نمایش قرار داده شد، بتوانند محصولات برند شما را از میان سایر محصولات تمییز و شناسایی کنند.
  2. یادآوری سریع برند: هنگامی که پرسشی از یک محصول به خصوص برای مخاطبان مطرح شد، برند شما به عنوان اولین گزینه در ذهن مخاطب تداعی شود.

برای ایجاد آگاهی برند خود در ذهن مخاطبان باید ثابت قدم باشید و از هر فرصتی برای معرفی برند خود استفاده کنید.

گاهی اوقات یادآوری برند حتی از حضور فیزیکی محصولات آن برند نیر مهم تر می شود. برای مثال زمانی که حضور فیزیکی محصول شما مقدور نیست (فروشگاه های مجازی)، یادآوری برند حرف اول را برای جذب مخاطبان میزند. استفاده از روش های تبلیغاتی متنوع مانند شبکه های اجتماعی، وبلاگ ها، تبلیغات محیطی، اینفلوئنسر مارکتینگ و … کمک حال برند شما برای تصویر سازی و یادآوری برند می باشند.

Avatar من lotus نویسنده این مطلب هستم

14 آبان ,1398
114 views
دسته بندی: برندسازی , مقالات

مطالب مشابه

نظرات کاربران