مدرسه کسب و کار لوتوس

برندسازی و بازاریابی خود را به ما بسپارید

وب مارکتینگ چیست؟ چند نکته مهم در مورد آن

در دنیای امروزی خرید و فروش ها و کسب و کار ها وارد فاز جدیدی از حیات خود شده اند و به مرور در حال منتقل شدن به فضای مجازی هستند. هم مردم و هم صاحبین کسب و کار ها به خوبی این موضوع را دریافته اند و این موضوع سبب شده تا مبحث وب مارکتینگ بیشتر از قبل مطرح شود. در واقع میتوان گفت وب مارکتینگ معنای مشابهی با کسب و کارهای سنتی دارد و پر رنگ ترین تفاوت این دو مدل کسب و کار را می توان به مجازی و حقیقی بودن آن ها مرتبط دانست.
اگر شما هم برای گسترش کسب و کار خود یک وب سایت یا وبلاگ داشته باشید تولید محتوا برای شما تبدیل به یک امر حیاتی می شود. تولید محتوا علاوه بر این که باعث افزایش ترافیک وبسایتمان می شود، مشارکت اجتماعی را هم به همراه دارد. البته شرطی که نباید آن را فراموش کرد سادگی و روان بودن مطلب در عین به روز بودن آن می باشد تا بتوانیم ارتباط مناسبی با مخاطب خود ایجاد کنیم. زمانی که محتوای تولیدی شما برای مخاطب با ارزش و جذاب جلوه کند، شمارا به عنوان یک متخصص در این امر خواهد شناخت و باعث افزایش اعتماد مخاطبان به شما می شود و چه عاملی مهم تر از اعتماد مخاطب در وب مارکتینگ !

روش های مختلف بازاریابی محتوا و جایگاه وب مارکتینگ

همه روزه شما از طرق مختلف مانند مجلات، روزنامه ها، تلویزیون، ماهواره، اینترنت، رادیو و … با محتواهای مختلفی روبرو می شوید و در واقع به نوعی با محتوای مختلف بمباران فکری و ذهنی می شوید. اما تمامی این محتواها در امر تبلیغاتی خود موفق و برنده محسوب نمی شوند. تنها آن دسته از محتواهایی که شما را تبدیل به مشتریان بالقوه موضوع تبلیغاتی خود کنند، برنده این کارزار رقابتی خواهند بود. بازاریابی محتوا برای وب مارگتینگ یا بازاریابی اینترنتی را هم باید به لیست بالا اضافه کرد، چرا که در حال حاضر وب سایت ها نیز جزو سامانه های تبلیغاتی و همچنین مارکتینگ پر بازدید دنیای امروزی هستند.

نکاتی بسیار مهم در امر وب مارکتینگ

برای وب مارکتینگ و یا بازاریابی و تولید محتوا در وب سایت، سئو مهمترین و جالبترین قسمت ماجراست. درواقع اهداف اصلی ما از امر تولید محتوا باید بالا بردن سئوی سایتمان باشد و باید بتوانیم محتوای جدید و بروز در عین حال با جذابیت بالا برای مخاطبانمان ایجاد کنیم. در این صورت یکی از قدم های اصلی برای سئو سازی وبسایتمان را به خوبی برداشته ایم.
در اینجا ما تلاش خواهیم کرد تا نکاتی کلیدی در ارتباط با تولید محتوا و بالا بردن سئو سایتتان ارائه دهیم.

از مخاطبان خود شناخت کافی داشته باشید

اگر مخاطبان خود را به خوبی بشناسیم و بتوانیم مطابق با نیازهای مخاطبانمان تولید محتوا داشته باشیم، در واقع اولین قدم را برای ساخت محتوای مفید و مناسب به درستی برداشته اید.
شاید بپرسید که اگر شناخت کافی از مخاطبانمان نداشته باشیم چگونه میتوانیم این شناخت را بدست بیاوریم؟ پاسخ بسیار ساده است !
در واقع برای شناخت مخاطبانمان اطلاعات بسیار زیادی نیاز نداریم. موقعیت اجتماعی، موقعیت شغلی و شرایط و نیازهای خانوادگی مخاطبانمان تنها مواردی هستند که نیاز به دانستن آن ها وجود دارد و تمامی این موارد را میتوان از طریق پرسشنامه ها به دست آورد.

برای یک وب مارکتینگ موفق هدف خود را تعریف کنید

اهداف خود را از تولید محتوا مشخص کنید. بدانید که به دنبال چه اهدافی هستید و برای دست یافتن به اهداف باید چه پروسه هایی را طی کنید.
وب مارکتینگ چیست
بگذارید با یک مثال موضوع را شفاف تر بررسی کنیم:
شاید بتوان تولید محتوای صورت گرفته در راستای معرفی و بررسی کالاهای دیجیتالی توسط وب سایت هایی همچون دیجیکالا را انقلابی در امر بازاریابی محتوایی برای وب مارکتینگ دانست. این وب سایت ها به خوبی به هدف خود در زمینه شناساندن خود به عنوان متخصصی در امر فروشندگی انلاین معرفی کردند و به طرز شگفت آوری محبوبیت بالایی در بین مردم بدست آوردند.

از مشتریان کنونی خود غافل نشوید

این یک نکته بسیار کلیدی است. باید حواسمان باشد که محتوایی تولید کنیم که علاوه بر خوانندگان جدید، مشتریان و مخاطبان کنونی را نیز جذب کند. باید مشتریان و مخاطبان فعلی را مجاب کنیم تا دوباره از ما خرید کنند و اگر کسب و کارمان به گونه ای نیست که آنها بخواهند دوباره از ما خرید کنند، می توانیم با تولید محتواهای جذاب آنها را مجاب کنیم که ما را به سایرین معرفی کنند. در این صورت علاوه افزایش بازدید وب سایتمان یک دسته مخاطب جدید برای امر وب مارکتینگ خود بدست آورده ایم.

وبلاگ ها را دست کم نگیرید

امروزه روز، بسیاری از کسب وکارها برای معرفی خود و تولید محتوایی که انجام می دهند از وبلاگ ها استفاده می کنند. در واقع وبلاگ ها می توانند در ابتدای امر و پیش از آنکه کار وب سایتمان را برای وب مارکتیگ خود آغاز کنیم، کمک بسیاری بکنند. بسیار از وب سایت های تخصصی کسب و کارهای بزرگ دنیا، در ابتدا کار خود را با وبلاگ نویسی آغاز کرده اند. در صورتی که محتواهای ما جذاب و منحصر به فرد باشند، خوانندگان وب سایت ما را همانند یک وب سایت تخصصی در نظر خواهند گرفت و مشتریان بالقوه بسیاری به کسب و کارمان جذب خواهند شد.
بنابراین و طبق آنچه گفته شد، وبلاگ نویسی می تواند شروع بسیار مهمی برای معرفی کسب و کارمان باشد. متاسفانه بسیاری از تولیدکنندگان محتوا مبتدی، توجه خاص خودشان را روی تعداد بالای مقالات و محتواها متمرکز می کنند که این امر به هیچ عنوان صحیح نیست. باید دقت داشته باشیم که مقالات وزن و چگالی بالایی داشته باشند و از یک سازوکار و متد خاص پیروی کنند. فراموش نکنید که قصد ما دیده شدن به صورت یک متخصص در آن حوزه از دید مخاطب است. این که ما در یک امر متخصص دیده شویم شانس موفقیتمان را چه در وب مارکتیگ و چه در اصل کسب و کارمان به صورت چشم گیر اضافه خواهد کرد.
با صرف کمترین هزینه و تنها کمی خلاقیت، قادر خواهیم بود که مطالب و محتواهای وبلاگ خود را تنظیم کنیم و به راحتی وارد چرخه جستوجوی گوگل شویم و سئوی وبلاگ خود را بالاتر و بالاتر ببریم.

برای پرسش های مخاطبانتان زمان صرف کنید

ایجاد بخشی برای پرسش های مخاطبان و وقت صرف کردن روی پاسخ دادن به آنها می تواند ترافیک بسیار بالایی را روانه وبلاگ یا وب سایت ما بکند. با این کار در واقع با یک تیر 2 نشان زده ایم. هم با مخاطبانمان ارتباط تنگاتنگی برقرار کرده ایم و هم ترافیک زیادی را وارد سایتمان شده است. ممکن است برای خود شما نیز پیش آمده باشد که قبل از یک خرید اینترنتی نظرات سایر مخاطبان را در مورد آن محصول مطالعه کرده باشید و چه بسا تاثیر مثبت یا منفی از این نظرات گرفته باشید. پس فراموش نکنید که یک ارتباط دو سویه با مخاطبان می تواند شرایط بهتری را برای وب مارکتینگ شما ایجاد کند.

در محتواهایتان به دنبال ارائه راه حل باشید

این روزها تقریبا تمامی مخاطبان و خوانندگان تنها در صورتی در گوگل جستوجوهایی انجام می دهند که به مشکلی برخورده باشند و به دنبال یافتن راه حل آن باشند. ما نیز می توانیم از این فرصت استفاده کنیم و در محتواهایمان راه حل های بسیار به مشکلات و مسائل عمومی مخاطبان ارائه دهیم. با این روش مخاطبان با مراجعه به سایت ما راه حل های خود را می یابند و همواره به یاد خواهند داشت که ما گره از مشکلات آنها باز کرده ایم.

محتوای تصویری بهترین روش برای خودنمایی شماست

چنانچه به دنبال این باشیم که وب سایتمان را از سایر رقبایمان متمایز کنید و به اصطلاح کارمان را به رخ بکشید، می توان از تصاویر و یا ویدیوهای مرتبط و جذاب استفاده کرد. بهتر است این تصاویر را با نام های معنی دار و با حجم پایین ذخیره کنیم تا موتور جستوجوی گوگل هم شما را بیش از پیش بشناسد و سئوی شما را بالاتر ببرد.
وب مارکتینگ چیست
رعایت سئو در امر وب مارکتینگ بسیار مهم بوده و این نکته در امر سئو سازی سایت و محتوا بسیار مهم می باشد، زیرا زمانی که شما از اسامی بی معنی برای عکس ها استفاده میکنید موتور های جستجو ارتباط مشخصی مابین عکس و محتوای شما نخواهد یافت و درنتیجه از ارزش سئویی محتوا شما کاسته می شود. همچنین گوگل علاقه مند به معرفی سایت هایی می باشد که سرعت لود بالایی داشته باشند و عکس هایی با حجم بالا سرعت لود کردن صفحات سایتمان را به شدت کاهش خواهد داد که اصلا خوش آیند مخاطب و موتورهای جستجو نخواهد بود!

Avatar من lotus نویسنده این مطلب هستم

30 مهر ,1398
212 views
دسته بندی: بازاریابی , مقالات

مطالب مشابه

نظرات کاربران